Kısa Çalışma Ödeneği’nin devamı için yeterince kaynak var!

Fon’un mevcut kaynakları ile en az bir yıl daha KÇÖ uygulamasına devam edilmesi mümkündür.

KÇÖ uygulaması için yeterince kaynak vardır.

Covid-19 döneminde sigortalı işçilerin en önemli desteklerinden biri olan Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) uygulaması 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla sona eriyor. Salgın devam ederken KÇÖ uygulamasının kaldırılması işçiler açısından ciddi kayıplar yaratacak. KÇÖ ile işçilere brüt ücretlerinin yüzde 60’ı tutarında ve brüt asgari ücretin yüzde 150’sine kadar ödeme yapılıyordu. Böylece işçilerin eline 2.100 TL ile 5.300 TL arasında bir ödenek geçmesi söz konusu. Kısa Çalışma Ödeneği’nin kaldırılması ile işçiler zorunlu ücretsiz izne mahkûm edilecek ve günde 47 TL nakdi ücret desteği ile yetinmek zorunda kalacak.

Salgının başlangıcından bu yana toplam 3,8 milyon işçi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. Halen 1,3 milyon işçi kısa çalışma ödeneği alıyor.

Kısa Çalışma Ödeneği neden kaldırılıyor? Bunun hiçbir inandırıcı gerekçesi yok. Salgın devam ettiğine göre iş ve istihdam kaybı devam ediyor. Bu nedenle KÇÖ’ye olan ihtiyaç da sürüyor. KÇÖ için kaynak mı yok? Tam tersine İşsizlik Sigortası Fonu’nda yeterince kaynak var.

Grafik: Kısa Çalışma Ödeneği, İşveren Teşvik ve Destek Ödemeleri ve Fon Varlığı (TL)

Kaynak: Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İşsizlik Sigortası Bülteni, Şubat 2021. DİSK-AR tarafından hazırlanmıştır.

Nisan 2020 ile Şubat 2021 dönemi arasında Covid-19 kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işçilere 28 milyar TL kısa çalışma ödemesi yapıldı. Covid-19 ödeneklerinin aslan payını KÇÖ oluşturdu. Aynı dönemde işverenlere yapılan teşvik ödemelerine ise 16,7 milyar TL ayrıldı. 3,8 milyon işçiye 28 milyar TL KÇÖ ayrılırken işverenlere 16,7 milyar doğrudan teşvik ayrıldı.

İşsizlik Sigortası Fonu’nda halen 98,2 milyar TL kaynak bulunmaktadır. Fon’un mevcut kaynakları ile en az bir yıl daha KÇÖ uygulamasına devam edilmesi mümkündür. Dahası işveren teşviklerine son verilip bu kaynaklar işçiler için kullanılacak olursa Fon kaynakları büyük ölçüde korunarak kısa çalışma ödemelerine devam edebilir. Son bir yılda 28,2 milyar TL Kısa Çalışma Ödeneği verilmesine rağmen Fon’da 98,2 milyar TL kaynak bulunuyor.