Türkiye’nin Yakın Tarihinde Emek, Toplum ve Siyaset, 1980-2002 kitabı yayımlandı

DİSK, Tarih Vakfı ve TÜSTAV’ın ortak çabalarıyla 14-15 Aralık 2019 tarihinde “Türkiye’nin Yakın Tarihinde Emek, Toplum ve Siyaset, 1980-2002” başlığı ile düzenlenen Emek Tarihi Konferanslarının dördüncüsüne sunulan tebliğler  “Emek Tarihi Konferansları IV: Türkiye’nin yakın tarihinde emek, toplum ve siyaset (1980-2002)” adıyla Sosyal Tarih Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Erol Ülker ve  Tayfun Mertan tarafından yayıma hazırlanan kitap DİSK – TÜSTAV – Tarih Vakfı ortak yayını olarak basıldı.

Kitabın tanıtım bülteninde şu değerlendirmelere yer verildi:

“Bu kitapta derlediğimiz tebliğler 14-15 Aralık 2019’da “Türkiye’nin Yakın Tarihinde Emek, Toplum ve Siyaset, 1980-2002” başlığıyla, bu konuda öncü çalışmalara imza atmış uzun yıllar Petrol-İş sendikası Araştırma ve Eğitim Müdürlüğü görevini yürütmüş İlyas Köstekli’nin anısına düzenlenen dördüncü konferansta sunulmuştu.

Tarih Vakfı’nın Eminönü binasında yapılan konferansa sunulacak 21 tebliğin özetlerini yayınlamıştık ilk olarak. Bu çalışmada ise, o konferansta sunulan tebliğlerin önemlice bir kısmına tam-metin olarak yer verebildik. Konferansa sunum yapan, sundukları tebliğleri yeniden gözden geçirerek yayınlamayı kabul eden tüm katılımcılara teşekkür ederiz. Onların katkılarıyla ortaya çıkan bu çalışmanın, Türkiye’nin yakın tarihine ilişkin tartışılmalara, emeğin ve işçi mücadelelerinin perspektifinden katkıda bulunacağını umuyoruz.”

Kitabın içindekilerini görmek ve bir bölüm okumak için kapağı tıklayınız