İşsizlik ödeneğine iki ayda 383 bin başvuru!

İşsizlik ödeneğine iki ayda 383 bin başvuru,

Temmuz ve Ağustos 2021’de 199 bin kişiye işsizlik ödeneği bağlandı

İŞKUR verileri işsizliğin artmaya devam ettiğini gösteriyor

30 Haziran 2021’de işten çıkarma yasağının kaldırılmasıyla birlikte işten çıkarmalarda yaşanan artış İŞKUR verilerine de yansıdı. Gerek işsizlik ödeneğine başvurulanlar gerekse ödenek bağlananların sayısında Temmuz ve Ağustos 2021 aylarında büyük artış yaşandı.

Temmuz ve Ağustos 2021 aylarında işsizlik ödeneğine başvuranların sayısı 383 bine yükseldi.  Mayıs ve Haziran 2021 aylarında işsizlik ödeneği başvuranların sayısı 187,5 bindi. Temmuz ve Ağustos 2021 aylarında işsizlik ödeneğine başvuranlardan 199 bin kişiye işsizlik ödeneği bağlandı. Mayıs ve Haziran 2021’de işsizlik ödeneği bağlananların sayısı 47,5 bindi.

Grafik: İşsizlik Ödeneği-Başvuru ve Yararlanan (Temmuz-Ağustos 2021)

İŞKUR İşsizlik Sigortası Fonu Ağustos 2021 Bülteni 10 Eylül 2021 tarihinde yayımlandı. Bülten İşsizlik Sigortası Fonu başvuruları (işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği, ücret garanti fonu ve yarım çalışma ödeneği) yanısıra İşsizlik Sigortası Fonu’nun mali durumunu ortaya koyması açısından önem taşıyor.

İşsizlik ödeneği başvuruları tüm işsiz kalanların sayısını göstermiyor ancak işsiz kalanların önemli bir bölümünü gösteriyor. İşsizlik sigortası ödeneği başvurularının sayısı işsizlik açısından son derece önemli bir veri niteliğinde. İşsizlik ödeneği başvuruları işsizlik eğilimi konusunda öncü gösterge niteliğinde. İŞKUR işsizlik ödeneği başvuruları TÜİK işsizlik verilerinden bir ay önce açıklanıyor ve kayıtlara dayanıyor. TÜİK verileri ise ankete dayalı.

TÜİK verilerindeki dar tanımlı işsiz sayısı ya işgücü piyasasına girenlerden veya işgücü piyasasında olup işsiz kalanlardan oluşuyor. İŞKUR verileri ise işgücü piyasasında olup işsiz kalanları kapsıyor. Nitekim TÜİK Temmuz 2021 verilerine göre temmuz ayında haziran ayına göre mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsiz sayısında 506 bin kişilik bir artış yaşandı. Temmuz 2021’de işsizlik ödeneği başvuruları ise 232 bin kişi olarak gerçekleşti. Dolayısıyla TÜİK verilerindeki işsiz sayısı artışının bir bölümü İŞKUR’da da görmek mümkün.

İŞKUR verilerinde Ağustos 2021’de 150 binden fazla işsizlik ödeneği başvurusu yer alıyor. Bu durumda TÜİK’in Ağustos 2021 verilerinde de dar tanımlı açık işsiz sayısının artmaya devam edeceğini söylemek mümkün.

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalan sigortalılar iş sözleşmesinin feshedildiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde şahsen veya elektronik ortamda İŞKUR birimlerine başvurabiliyor.  İşsizlik ödeneğine başvuranlar hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak ve son üç yıl içerisinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş̧ olmak kaydıyla işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu koşulları yerine getirmeyenlere işsizlik ödeneği ödenmiyor.