Türkiye Maden-İş arşivi dijital ortamda

Türkiye Maden-İş arşivi dijital ortamda

DİSK’in 1 numaralı kurucu sendikası olan Türkiye Maden-İş sendikası arşivlerinin bir bölümü Birleşik Metal-İş sendikası tarafından dijital ortamda erişime açıldı.

Maden-İş tarafından oluşturulan arşiv daha sonra Türkiye Sosyal tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV) 19 kutu halinde tasnif edip katalogladı. Belgelerin aslı Birleşik Metal-İş sendikasında ve bir bir örneği de TÜSTAV arşivinde bulunuyor. Birleşik Metal-İş sendikası arşivin tamamını tarayarak dijitalize etti.

Belgeler 1960-1980 dönemine ait. 1970’lere ait belgeler yoğunlukta. Dijital arşivde 2101 belge yer alıyor. Arşivin kataloğu yapılmış durumda ve katalog içindeki linklerden belgelerin elektronik bir kopyasına ulaşılabiliyor. Ayrıca arama motoru yoluyla sözcük üzerinden aramak yapmak da mümkün.

Birleşik Metal-İş sendikası tarafından dijitalize edilen belgeler, Örgütlenme Belgeleri, Toplu Sözleşme Belgeleri, Eğitim Belgeleri, Basın Yayın Belgeleri, Uluslararası İlişkiler Belgeleri ve Hukuk Belgeleri olarak bölümlere ayrılmış durumda. Belgeler istenirse bölümler içinde istenirse klasik kutu-belge no ile aranabiliyor, arama motoru ile de sözcük ve tarih aramaları yapılabiliyor.

Belgeler arasında çeşitli bildiriler, protokoller, Maden-iş Haber Ajansı (MAHA), DİSK Ajansı sayıları ile Maden-İş’e dair haberlere yer veren çeşitli ulusal ve yerel gazete kupürleri de yer alıyor.

Türkiye’nin en kapsamlı arşivine sahip olan Türkiye Maden-İş sendikasının arşivinin önemli bir bölümü ise maalesef sendikanın faaliyetlerinin durdurulduğu ve hakkında dava açıldığı 11 (1980-1991) yılın ardından yok olmuş durumdadır. Türkiye Maden-İş tekrar faaliyete geçtiği 1991 sonrasında Otomobil-İş sendikası ile birleşerek Birleşik Metal-İş sendikasına katılmıştı.

Türkiye Maden-İş Arşivine Buradan Ulaşabilirsiniz