TÜİK’ten Enflasyon Karartması ve Sansürü!

Resmi enflasyon inandırıcı değil! 

Ücret ve maaş zamlarının yapılacağı Temmuz 2022 öncesinde düşük enflasyon açıklanması şaibelidir!

  • TÜİK Mayıs 2022 TÜFE sonuçları inandırıcı değil!
  • TÜİK ücret ve maaş artışlarının yapılacağı Temmuz 2022 öncesinde enflasyon oranını beklenenin ve hissedilenin çok altında açıkladı.
  • TÜİK madde sepeti ve ortalama madde fiyatları listesinde karatmaya gitti. TÜİK 2003 yılından bu yana açıkladığı enflasyona esas madde fiyat listesini açıklamaktan vazgeçti. Böylece fiyatları kontrol etmenin yegane yolu ortadan kalktı.
  • Temmuz 2022’de yapılacak ücret, maaş ve emekli aylık zamları öncesi düşük enflasyon açıklanması şaibelidir.

TÜİK Mayıs 2022 resmi enflasyon oranlarını 3 Haziran 2022’de açıkladı. TÜİK’e göre Tüketici Fiyat Endeksi son bir yılda (Mayıs 2021-Mayıs 2022) yüzde 73,5 artarken, Nisan-Mayıs 2022 arası aylık artış yüzde 2,98 ile izah edilmesi mümkün olmayan bir oranla açıklandı. TÜİK’e göre gıda enflasyonu yıllık 91,6 oranında artarken aylık gıda enflasyonu ise 1,63 düzeyinde kaldı. Gıda fiyatları artışının aylık 1,63 düzeyinde açıklanması ciddi soru işaretlerine yol açtı. TÜİK tarafından açıklanan Mayıs 2022 ayına ait enflasyon oranları inandırıcı olmaktan gittikçe uzaklaşıyor.

TÜİK Mayıs 2022 için açıklanan TÜFE verilerinde ise büyük bir skandala imza attı. TÜİK yıllardır açıkladığı 400’u aşkın mal ve hizmetten oluşan madde sepeti ve ortalama madde fiyat listesini Mayıs 2022 itibariyle açıklamayacağını belirtti. DİSK-AR’ın Mayıs 2022’de yayımlanmayan madde sepetlerine ilişkin bilgi talebine karşılık TÜİK Bilgi Dağıtım Grup Başkanlığı tarafından verilen yanıtta talep edilen tabloların Mayıs 2022 itibariyle güncellenmeyeceği ifade edildi. Böylece fiyat artışlarının madde bazında izlenmesi mümkün olamamakta, bir ürünün önceki dönemler ile güncel fiyatlar karşılaştırılamamaktadır.

TÜİK’in enflasyon hesabında dikkate alınan madde fiyat listesini açıklamaktan vazgeçmesi fiyatların karartılması anlamına geliyor. Hangi mal ve hizmetin fiyatının nereden nereye geldiğini izlemek mümkün olmuyor. TÜİK’in daha detaylı madde fiyat listeleri açıklaması gerekirken var olan madde fiyat listesini açıklamaması TÜİK verileri hakkındaki kuşkuları artırdı.

Haziran ayında açıklanan enflasyonun düşük çıkması başka soru işaretlerine de yol açtı. Temmuz 2022’de ücretler, maaşlar ve emekli aylıkları enflasyona göre artırılacak.  Enflasyonun düşük hesaplanması milyonlarca çalışanın düşük zam almasına yol açacak. TÜİK enflasyonu düşük açıklayarak ve fiyatları karartarak ciddi bir hata yapıyor. Halkın yoksullaşmasına yol açıyor. TÜİK Temmuz 2022 öncesinde şeffaflığı daha da artırması gerekirken madde fiyat listesini açıklamayarak üzerindeki şaibeyi daha da artırmıştır.

TÜİK’in başkan ve başkan yardımcılarının, yönetim kadrolarının Hükümet müdahalesiyle sık sık değiştirilmesi, Mayıs 2022’de Fiyat İstatistikleri Dairesi Başkanı’nın görevden alınması TÜİK üzerindeki siyasal baskının en açık göstergeleridir.

TÜİK’in yapması gereken şeffaf olmak ve halkın gerçek enflasyonunu açıklamaktır. TÜİK’i derhal madde fiyat listesini açıklamaya çağırıyoruz.