DİSK Tarihi (1. Cilt) kitabının gözden geçirilmiş 2. e-basımı yayımlandı

Şubat 2020’de yayımlanan DİSK Tarihi 1. Cilt (1967-1975) kitabının gözden geçirilmiş 2. e-basımı Ağustos 2020’de yayımladı.

Kitabın gözden geçirilmiş elektronik basımında şu açıklamaya yer verildi:

“Gözden Geçirilmiş  2. Elektronik Basim İçin Açıklama

DİSK Tarihi 1. Cilt (1967-1975) kitabımızın birinci basımında yayına hazırlık aşamasındaki bütün dikkat ve özenimi- ze rağmen yazım hataları ile maddi hataların olduğu anlaşılmıştır. Kitabın elinizdeki gözden geçirilmiş bu elektronik baskısında hata ve eksikler giderilmeye çalışılmıştır.

Bu elektronik baskıda isim benzerliğinden kaynaklı bir maddi hatayı da düzeltmiş bulunuyoruz. Kitabımızın 429- 434. sayfaları arasında yer verilen 1970 Çukurova direniş- lerinin örgütlenmesinde büyük emeği olan ve direnişler sı- rasında gözaltına alınan Memet Turhan’ın ismi (dönemin tanıklarının anlatımları ve yazılı belgelerde bu yönde yer alan bilgiler nedeniyle) aynı dönemlerde DİSK Adana Böl- ge Temsilciliği yapan M. Cengiz Turhan ile karıştırılmış ve Memet Turhan yerine M. Cengiz Turhan yazılmıştır. Sayın Memet Turhan’ın uyarıları üzerine gerekli düzeltmeler bu baskıda yapılmıştır. Bu karışıklık nedeniyle sayın Memet Turhan’dan özür diliyor, uyarısı için teşekkür ediyoruz.

Ağustos 2020″

Şubat 2020’de yayımlanan DİSK tarihi kitabının 1. cildi Cilt DİSK Tarihi Kuruluş-Direniş-Varoluş 1967-1975 adını taşıyor. DİSK Tarihi kitabı DİSK’in mücadele ve deneyim hafızasını bugünlere ve yarınlara taşıma amacıyla hazırlandı. Kitap, DİSK’in yarım yüzyılı aşkın mücadelesin ve deneyimini birincil kaynaklara dayalı olarak kapsamlı ve nesnel biçimde ele almayı hedefliyor. DİSK-AR tarafından hazırlanan kitabın editörlüğünü Aziz Çelik, yayın danışmanlığını ise Can Şafak ve Ergün İşeri yaptı.

DİSK öncesi işçi sınıfı hareketine ilişkin gelişmelerin de yer aldığı 1. Cilt 1967-1975 dönemini kapsıyor.Çalışmalarına 2016 Eylül ayında başlanan ve özgün arşiv kaynaklarından, belge, yayın ve fotoğraftan yararlanılarak hazırlan kitap büyük boy ve 704 sayfadan oluşuyor. Kitabın araştırma ve arşiv çalışmaları Deniz Beyazbulut, Zeynep Kandaz ve Meliha Kaplan tarafından yürütüldü. Süreyya Algül, Zafer Aydın, Aziz Çelik, M. Hakan Koçak, Can Şafak, Melih Biçer, Kıvanç Eliaçık, Ece Göktürk, Tevfik Güneş, Ergün İşeri ve Necdet Okcan kitaba yazar olarak katkıda bulundular. Kitabın tasarımı ise DİSK İletişim Dairesi uzmanı Can Kaya tarafından yapıldı.
Birinci cildinin basımı tükenen kitaba elektronik ortamda erişmek mümkün.
Kitabın 2. cildinin hazırlık çalışmaları devam ediyor.
Kitaba aşağıdaki görseli tıklayarak ulaşabilirsiniz.